Okkervil River
Okkervil River
19 Eylül 21:30
Salon İKSV
Sadi Konuralp Caddesi No:5 Şişhane 34433 İstanbul
kim?
Teksaslı indie rock grubu

ne yaptı?
1998’de müzik dünyasına sürekli armağanlar sunan Austin, Teksas’ta Will Sheff tarafından kuruldu. Grubun yirmi yıllık bu kariyerleri boyunca yaşayacağı bütün kadro değişikliklerinden sonra günümüzde hâlâ grubu sürdüren de kendisi. İsimleri Rus yazar Tatyana Tolstaya’nın bir kısa hikâyesinden geliyor. İlk albümleri onlara müziğin dünyaca ünlü fuarı South by Southwest’in kapısını açtı. Ardından indie rock’ın en büyük mabedlerinden Jagjaguwar ailesine dahil oldular. Grubun ilk akordeon ve piyano çalan müzisyeni Jonathan Meiburg ile Sheff, 2001’de Okkervil River moduna uymayan şarkıları için Shearwater adlı başka bir grup daha kurdular. Bu uzun vadede Meiburg’un Okkervil’i tamamen bırakıp Shearwater ile yola devam etmesiyle sonuçlandı. Birçok ayrılık yaşamasına rağmen her zaman çok sevilen gruplardan biri olmayı başaran Okkervil River, 2017’de grubun kurucusu Sheff’in atlattığı terapilerin ardından yepyeni bir yapılanmaya gitti ve Sheff’in dediğine göre bu yeni ekiple gerçekleştirdiği 2017 turnesi 2003’ten beri en iyi hissettiren turneydi. Bu turnede biriktirdiği hikâyeler 2018 tarihli ‘In the Rainbow Rain’in doğumuna yol açtı. Grup, bu albümün turnesi kapsamında şimdi Salon’da.

nasıl?
Kendinize çok yakın bulduğunuz ama yurtdışına taşındığı için yıllardır göremediğiniz arkadaşınıza kavuşmak gibi. Kavuşma sevinci, özlemin hüznü ve geçen yıllara rağmen hiçbir şeyin değişmemesi hissi.

biletler
Ayakta 60 TL Öğrenci 45 TL
#saloniksv

who?
Texas indie rock band

bio
The band was formed by Will Sheff in Austin, Texas, where no day passes by without another gift is presented to the music world. Thanks to him, the band survived through all the changes in its crew in their 20 years career. The band’s name comes from the short story of the Russian author Tatyana Tolstaya. Their debut album cracked the gates open to the world-famous music fair South by Southwest, followed by their joining to one of the greatest families of indie-rock, Jagjaguwar. Sheff, together with the band’s very first accordionist and pianist Jonathan Meiburg, formed Shearwater, another band to collect and perform songs that fall outside the Okkervil River style. This was to cause Meiburg to leave Okkervil River and move on solely with Shearwater in the long run. Despite all the separations they have gone through, Okkervil River managed to be one of the most sought-after bands and restructured themselves after the founding member Sheff overcame his therapies. According to Sheff, the 2017 tour with the new band members has been the most inspiring since 2003. The stories they collected during the tour paved the way to the 2018 album ‘In the Rainbow Rain’. Be at Salon on 19 September to hear those stories first-hand.

sound
It is like a reunion with a friend abroad whom you feel very close to but have not seen in years. The happiness of their return, melancholy of longing, and the feeling of ‘nothing changed’ despite all the years that went by.

tickets
Standing 60 TL Student 45 TL