Pyrit
Pyrit
02 Kasım 22:30
Salon İKSV
Sadi Konuralp Caddesi No:5 Şişhane 34433 İstanbul
kim?
İsviçreli müzisyen ve oyuncu Thomas Kuratli‘nin katmanları dinleyeni içine çekecek kadar derinlikli elektronik müzik projesi.

ne yaptı?
2013 yılında Zürih Film Akademisi’ni bitirmesinin hemen ardından İsviçre’den Paris’e taşındı. Pyrit’in başlangıcı ise, bodrum katındaki küçük bir eve uzanıyor. “Arzular, sorgulamalar ve kaygı”, Thomas Kuratli’nin müziğini tanımlamak için kullandığı sözcükler. Tek bir tanım gerektiğinde ise “Kozmik çöl müziği” tanımını tercih ediyor. Ağırlıklı olarak electronika’ya öykünse de krautrock’ın mekanik doğasından fazlasıyla etkilenen ilk albüm Ufo, 2015 yılında yayımlandı. Son derece kişisel bu albüm, varolmayan bir filmin müzikleri olarak tasarlandı. Geçtiğimiz yıl, Pyrit’in hikayesinin çok daha derinleştiğine tanıklık ettik. Bir insanın makineleşmesini temsil eden Ufo’dan sonra, ikinci albüm Control’de makinenin içinde hapsoluyoruz. David Lynch, Portishead ve The Haxan Cloak‘un hayaletlerinin dolaştığı Control, duygusal zekası çok yüksek ve aynı zamanda fazlasıyla kaotik bir kayıt. Kuratli’nin oyunculuk kariyeri ise, müzik kariyeriyle doğru orantılı ilerliyor. Büyük beğeni toplayan Phoebe Waller-Bridge imzalı ödüllü dizi Killing Eve'in Desperate Times isimli bölümünde Pyrit'e bir DJ rolünde rastlayabilir ve şarkısı Heroes Everything'i duyabilirsiniz.

nasıl?
Pyrit’in elektronik dünyasında, yerçekiminin etkisinin azalacağı, karanlık olduğu kadar çekici bir gece.

Bu etkinlikte 18 yaş sınırı vardır.
#saloniksv #salononyaşında

who?
Swiss musician and actor Thomas Kuratli’s electronic music project with layers deep enough to pull listeners in.

what?
Following his graduation from the Zurich Film Academy, he immediately moved from Switzerland to Paris. Pyrit’s beginnings go back to a small apartment on the basement floor. “Desires, questions and anxiety” are the words Thomas Kuratli uses to describe his music. “Cosmic desert music” is how he chooses to define it when a single definition is required. Even though his first album Ufo, released in 2015, leans towards electronica, it was heavily influenced by the mechanical nature of krautrock. This extremely personal album was designed as the soundtrack of an imaginary movie. Last year, we witnessed Pyrit’s story mature and deepen. While the first album Ufo was the representation of the mechanisation of a human being, in the second album, Control, we are trapped in the machine. The ghosts of David Lynch, Portishead and The Haxan Cloak inhabit Control. It is a recording with extremely high emotional intelligence that also happens to be exceedingly chaotic. Meanwhile, Kuratli’s acting career is advancing in proportion to his musical career. You can see Pyrit playing the DJ on the episode Desperate Times in award-winning series Killing Eve produced by the celebrated Phoebe Waller-Bridge.

how?
A night in Pyrit’s electronic world, that is as attractive as it is dark, where the pull of gravity will surely decrease.

This event has an age restriction of 18.
#salonİKSV