Ölümünün 20 Yılında Ajlan Büyükburç Gecesi
Ölümünün 20 Yılında Ajlan Büyükburç Gecesi
22 Temmuz 21:30
Nardis Jazz Club
Kuledibi Sok. No:8 Galata / İstanbul
22 Temmuz Ptesi / Jul 2019 Mo (21:30-03:00) – scroll down for English

Ölümünün 20 Yılında Ajlan Büyükburç Gecesi

Sibel Köse (vo), Uğur Güneş (p), Önder Focan (g), Kağan Yıldız (b), Turgut Alp Bekoğlu (d). Konuk sanatçılar.

Sekiz yaşındayken babasından gitar dersleri almaya başladı. Babasına ait üç bin plaktan oluşan arşive de sahip olan Büyükburç, caz müziğine onun sayesinde başladığını söylüyordu. 17 yaşında Türkçe şarkılar söylemeye başlayan Büyükburç, Fatih Erkoç‘un vokalistliğini yapmıştır. Nişantaşı Anadolu Lisesi‘nde okurken, Milliyet Gazetesi‘nin her yıl düzenlediği Liselerarası Müzik Yarışması’nda “En İyi Kız Solist” dalında birinci oldu. Aziz Üstel‘in sunduğu, Gecenin Konukları adlı televizyon programında çıktı. Bu programla birlikte adını duyurmaya başladı. Aynı programda tanıştığı Mine Çağlıyan ile Ajlan-Mine adıyla bir grup oluşturdular ve Aşkolsun adlı ilk albümleri Aralık 1993‘te yayımlandı. Albüm önemli bir başarı yakaladı ancak Ajlan ile Mine bir yıl sonra ayrıldı. İstanbul‘daki hemen hemen bütün caz kulüplerinde ve otellerde çalıştı. 1990 yılında Polonya‘ya gitti ve caz workshop’larına katıldı. 1994 Ajlan Mine Show TV Aşk Olsun Talk Show programı yaptılar. 1995 yılında EMI tarafından yayımlanan solo albümü Tutunup Kendime ile devam etti. Aynı sene Houston‘da düzenlenen uluslararası bir festivalde Türkiye‘yi temsil etti. 1996 yılından itibaren salsa ve samba çalan Pasaporte Latino grubuna katıldı. Aynı zamanda Selçuk Sun ile birlikte caz ile ilgili çalışmalarını sürdürdü ve İstanbul‘da büyük orkestralarla çeşitli zamanlarda Cemal Reşit Rey ve Atatürk Kültür Merkezi gibi mekanlarda konserler verdi. 1997 yılında Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışmasında seslendirdiği eser, dalında birinci oldu.Türkiye‘ye gelen yabancı müzisyenler ile çalışma fırsatı buldu ve New York‘a kadar uzanan bağlar kurdu. Birçok sanatçının albümüne vokal yaptı ve jingle seslendirdi. Birçok uluslararası organizasyonda görev aldı. Mayıs 1999 tarihinde Önder Focan’ın Vocalists albümünde solist olarak yer aldı.

22 Temmuz 1999‘da, Muğla‘nın Fethiye ilçesi yakınlarında geçirdiği trafik kazası sonucu henüz 28 yaşındayken yaşamını yitirdi. Bugün ölümünün 20. yılında onu sevgiyle anacağız.

Giriş: 50 TL, Öğrenci: 35 TL

***

Ajlan Büyükburç started taking guitar lessons from her father at the age of eight. She said that she started jazz with the help of him, who owned an LP collection of three thousand albums. She started singing Turkish songs at the age of seventeen and became a back vocalist for Fatih Erkoç. When she was a student at Nişantaşı Anadolu High School, she won the first prize as a female vocalist at the High School Music Contest held by Milliyet newspaper. She later appeared at ‘’Gecenin Konukları’’, a TV show hosted by Aziz Üstel. She gained recognition after her appearance. During the TV program she met Mine Çağılyan, and they formed the duo ‘’Ajlan-Mine’’. They released their debut ‘’Aşkolsun’’ in 1993. The album was a success but they split ways after a year. During those days she performed at almost every jazz club and hotel in Istanbul. In 1990 she attended jazz workshops in Poland, in 1994 the duo hosted a TV show called ‘’Aşk Olsun Talk Show’’. She released her solo album ‘’Tutunup Kendime’’ in 1995, under the EMI label. She represented Turkey at an international festival in Houston. She joined the salsa and samba band ‘’Pasaporte Latino’’ in 1996. She also continued studying jazz with Selçuk Sun and performed with big bands in Cemal Reşit Rey and Atatürk Kültür Merkezi. The tune she performed at the Kuşadası Altın Güvercin Music Contest won the first prize. She also worked with international artists performing in Istanbul, which helped her create a network with ties in New York. She performed on many jingles and was featured on various musicians’ albums. She was a vocalist on Önder Focan’s ‘’Vocalists’’ album. She passed away at the young age of 28 in a car crash on the 22nd of July, 1999 near Fethiye, Muğla. We will commemorate her on this day.

Music Charge; 50.-TL