TRIBUTE TO NIELS-HENNING OERSTED PEDERSEN
TRIBUTE TO NIELS-HENNING OERSTED PEDERSEN
18 Nisan 21:30
Nardis Jazz Club
Kuledibi Sok. No:8 Galata / İstanbul
Niels-Henning Oersted Pedersen’i Anma Konseri

Önder Focan (g), Yarkın Tuncer (b), Burak Cihangirli (d).

Danimarka’lı caz kontrbasçısı Niels-Henning Ørsted Pedersen 1946 yılında Danimarka’nın Osted kentinde dünyaya geldi. 5 çocuklu bir ailenin en küçüğüydü. Çocukken annesi tarafından müziğe yönlendirildi. Önceleri piyano öğrenmeye başladı, 13 yaşından itibaren de kontrbasa geçti. 15 yaşından itibaren Kopenhag’daki Amerikan caz müzisyenlerinin uğrak noktası haline gelen Montmartre caz kulübünde düzenli olarak çalmaya başladı. Gençlik yıllarında bu kulüpte Sonny Rollins, Dexter Gordon, Ben Webster, Bud Powell, Wayne Shorter, Stan Getz, Kenny Dorham, Freddie Hubbard, Joe Henderson gibi önemli isimlerle çalma fırsatı yakaladı.
Pek çok Avrupalı caz müzisyeni gibi o da Amerika’ya gitmeyi istedi ama orada çalışma ve yaşama izni almak için çok gençti. Ancak yeteneği kısa süre içerisinde farkedilecekti ve böylece her zaman aranılan bir kontrbasçı olarak dünyanın pek çok ülkesinde caz festivallerinde çaldı, yüzlerce albüm kaydında iz bıraktı. Enstrümanına olan üstün hakimiyeti, kendi geliştirdiği sürekli üç parmak sağ el pizzicato tekniği ve müzikal yaklaşımıyla diğer kontrbasçılardan ayrılır.
Kariyeri boyunca çaldığı önemli isimler arasında Oscar Peterson, Bill Evans, Michel Petrucciani, Kenny Drew, Mulgrew Miller, Chick Corea, George Shearing, Tete Montoliu, Stéphane Grappelli, Svend Asmussen, Joe Pass, Philip Catherine, Milt Jackson, Dizzy Gillespie, Jon Faddis, Roy Eldridge, Roy Hargrove, Slide Hampton, Archie Shepp, Johnny Griffin, Alvin Queen örnek gösterilebilir.

Caz kontrbasa teknik ve müzikal açıdan pek çok yenilik getiren Niels-Henning Ørsted Pedersen’den etkilenerek 2009 yılında kontrbasa başlayan Yarkın Tuncer, Pedersen’in ruhunu yaşatmayı ve onun ekolünü sürdürmeyi kendisine ilke edinmiştir. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarında keman sanat dalında yüksek lisans eğitimine devam eden sanatçı caz müziği alanında da çalışmalarını sürdürmeye ve konserler vermeye devam etmektedir. 19 Nisan 2005’te ani bir kalp kriziyle dünyaya veda eden Pedersen’i, ölümünün 14. yılında özel bir konserle anıyoruz.

Giriş: 50 TL, Öğrenci 35.-TL

***

Danish double bass player Niels-Henning Ørsted Pedersen was born in 1946 in Osted, Denmark. He was the youngest of five children of his family. With the support of his mother he started taking piano lessons and switched to double bass at the age of thirteen. He started performing regularly at Mortmartre in Copenhagen, which is a meeting point for American jazz musicians. There, he performed with jazz giants like Sonny Rollins, Dexter Gordon, Ben Webster, Bud Powell, Wayne Shorter, Stan Getz, Kenny Dorham, Freddie Hubbard and Joe Henderson.

Like many other young European jazz musicians he wanted to move to USA but he was too young to apply for a residency. However, his talent caught attention and he went on to become an international jazz star, performing in many parts of the world and played on hundreds of albums. His virtuosity and his three finger right hand pizzicato technique distinguished him from others. Some of the artists he performed with include Oscar Peterson, Bill Evans, Michel Petrucciani, Kenny Drew, Mulgrew Miller, Chick Corea, George Shearing, Tete Montoliu, Stéphane Grappelli, Svend Asmussen, Joe Pass, Philip Catherine, Milt Jackson, Dizzy Gillespie, Jon Faddis, Roy Eldridge, Roy Hargrove, Slide Hampton, Archie Shepp, Johnny Griffin, Alvin Queen and many others.

Yarkın Tuncer was heavily influenced by Niels-Henning Ørsted Pedersen’s technical and musical inventive look on double bass and started playing double bass in 2009. He aims to keep Pedersen’s musical legacy alive. He’s currently doing his Master’s Degree on violin at Istanbul University State Conservatory. We’ll be remembering Niels-Henning Ørsted Pedersen with this special concert on the fourteenth year of his death.

Music Charge: 50.-TL