KAMİL ERDEM GİTAR TRIO FEAT SİBEL KÖSE
KAMİL ERDEM GİTAR TRIO FEAT SİBEL KÖSE
26 Mart 21:30
Nardis Jazz Club
Kuledibi Sok. No:8 Galata / İstanbul
Sibel Köse (vo), Serdar Barçın (flt), Kamil Erdem (klasik g), Mert Baycan (perc).

Klasik gitar çalarak müziğe başlayan Kâmil Erdem, temel seslere olan eğilimi sonucu bas gitara yöneldi, giderek caza ve kontrbasa ilgi duydu. Anadolu, Balkanlar ve Orta Doğu müziklerine olan merakı Erdem’in geliştirdiği müzikal kimlikte önemli ölçüde etkili olmuştur. Kâmil Erdem icra ve bestelerinde geleneksel müziklere ait melodik ve ritmik ögeleri işleyerek kendine özgü bir tarz geliştirdi ve daha çok bu yönüyle tanındı. Ancak cazın ana akımı da (mainstream jazz) her zaman önde gelen ilgi ve etkinlik alanlarından oldu. 1990’da kurduğu Asiaminor, konserleri ve albümleriyle 10 yıldan uzun bir süre gerek Türkiye’de gerekse yurtdışında kalıcı bir yer edindi. Birçok kez Avrupa (1990-2002), üç kez de Amerika (1996, 1998, 2003) turnesi gerçekleştiren Asiaminor’ün beste ve düzenlemeleri tümüyle Erdem’e ait olan üç albümü yayınlandı: “Sokak Boyunca” (1991), “Longa Nova” (1996) ve “Kedi Rüyası” (1997). 2001’de solo bas gitar albümü “Bir Bas Masalı” yayınlandı. Bu albümde dünyanın farklı bölgelerinin geleneksel müziklerinden etkilenerek geliştirdiği bas gitar tekniklerini solo bas gitar için yaptığı özgün bestelerle sergileyen Erdem, 2002’den bu yana Türkiye’de ve yurtdışında solo bas gitar konserleri vermekte, atölye ve masterclass çalışmaları düzenlemektedir. Çok yönlü müzikal kimliği Kâmil Erdem’in birçok uluslararası projede çeşitli ülkelerden farklı müzik türlerinden müzisyenlerle buluşmasını sağladı. 2008’de Türk ve Avrupalı müzisyenlerin oluşturduğu dörtlüsüyle çıktığı Hollanda turnesi sonunda kaydedilen “Kâmil Erdem Quartet – Odd Tango”, 2010’da “Kâmil Erdem – René Sopa Quartet” albümleri yayınlandı. Kâmil Erdem Yıldız Teknik Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü’nde dersler verdi.

Giriş 50.-TL, Öğrenci: 35 TL

***

Bassist, composer, educator on mainstream jazz, fusion and cross-over disciplines. Kamil Erdem made his career mainly through his works and performances inspired by the scales and rhythms of the music of the Balkans, Anatolia and the Middle East. However, mainstream jazz has also been one of his primary interests, both as a player and teacher.
Erdem founded the group Asiaminor in 1990, which has given him access to the international music scene for more than 10 years. As the leader of the band he toured several times in Europe (1990-2002) and the USA (1996,1998,2003) and released three albums, Along the Street (1991), Longa Nova (1996), and Cat’s Dream (1997).
In 2001 Kamil Erdem released his solo bass album, A Tale of Bass, where his own impressions of different traditional musics have been transformed into virtuosic techniques and compositions for solo bass guitar. Since 2002, he has been conducting workshops and master-classes on solo bass guitar performance techniques and playing solo bass recitals in Turkey and abroad.
Kamil’s versatility as a musician brought him to many international projects to play together with musicians from all over the world, coming from different musical genres. His collaboration with European musicians ended up in two albums, the “Kamil Erdem Quartet – Odd Tango” in 2008 and the “Kamil Erdem – René Sopa Quartet” in 2010.