GARANTİ CAZ YEŞİLİ MARTIN TAYLOR & ALISON BURNS
GARANTİ CAZ YEŞİLİ MARTIN TAYLOR & ALISON BURNS
16 Mayıs 21:30
Nardis Jazz Club
Kuledibi Sok. No:8 Galata / İstanbul
Efsanevi vokalist Ella Fitzgerald’ı düşündüğünüzde aklınıza gelmiş geçmiş en iyi icra edilmiş parçalardan bazıları aklınıza gelir. Bu yıl büyüleyici Ella Fitzgerald dünya çapında farklı etkinliklerle anılacak. Bu etkinlikler kapsamında ödüllü gitarist Martin Taylor ve İskoç/Kanadalı jazz vokalisti Alison Burns Nardis’te iki konser verecek. Bu konserlerde Ella ile Joe Pass’in Grammy ödüllü iş birliklerinden esinlenen bir projeyi dinleyicilerle buluşturacaklar.

Martin Taylor’ın Jeff Beck, Tommy Emmanuel, Jamie Cullum ve Bill Wyman ile yaptığı çalışmalar sanatçıya iki fahri doktora ünvanı, bir BBC yaşam boyu başarı ödülü, ABD ve Avrupa’da Top 10 listelerine girmiş albümler, rekor sayıda olan on dört Britanya Jazz Ödülü ve jazz müziğine yaptığı katkılardan dolayı İngiltere kraliçesi tarafından ”MBE” ünvanı getirdi. Dünyanın en önde gelen çevrimiçi gitar öğretmenlerinden biri olan Taylor bu konuda uluslararası üne sahip ve elli sekizden fazla ülkeden katılan öğrencilere ulaşıyor.

Vokalistler ve jazz vokalistleri farklıdır. Jazz vokalistleri ile mikrofona hayatlarını, aşklarını, kalp acılarını, neşelerini getirenler de farklıdır. Alison Burns de bu tipte bir vokalist. İlk albümü olan ”Kissing Bug” uluslararası başarıya ulaştı ve bir İskoç vokaliste ait jazz Top 10 listesine giren ilk albüm oldu. Dünyanın bir çok farklı yerinde konserler vermiş olan sanatçı ayrıca The Royal Liverpool Philarmonic ve BBC Big Band’e konuk oldu.

Giriş 60.-TL, Öğrenci: 40 TL

***

When you think of legendary singer Ella Fitzgerald, you think of the some of the greatest music ever performed. This year marks a very special year as one of the most loved entertainer of all time Ella Fitzgerald will be celebrated around the world with a series of commemorative centennial events. As part of these celebrations multi-award winning guitarist Martin Taylor and Scottish-Canadian jazz singer Alison Burns will be performing a series concerts highlighting the Grammy-award winning collaboration between Ella and jazz guitarist Joe Pass. Taylor and Burns who have performed for Prince William and whose fans include Sir Michael Parkinson and Downtown Abbey creator Julian Fellowes, will present a concert inspired by the intimate 1960’s duo recordings of Joe Pass and Ella Fitzgerald.

Artist Biographies

Martin Taylor
Collaborations with artists including Jeff Beck, Tommy Emmanuel, Jamie Cullum and Bill Wyman have seen him garner two honorary doctorates, a BBC lifetime achievement award, Top 10 albums in both the USA and Europe, a record 14 British Jazz Awards and in 2002 he was appointed MBE ‘For Services to Jazz Music’ by Her Majesty the Queen of Great Britain. As one of the world’s most recognized online guitar teachers his innovative online guitar school with its headquarters in Napa, CA has been featured on NPR, BBC, Fox News and the LA Times and is subscribed to by guitarists in over 58 countries.

Alison Burns
There are singers and there are jazz singers. There are jazz singers and there are a few artists who bring more to the microphone – their life, love, heartaches and joy. Alison Burns is one of those artists. Her debut album, Kissing Bug, was received with universal acclaim and became the first album by a Scottish jazz singer to reach the Jazz Top 10. So far she has played in far-flung destinations such as Tokyo, New York, Cannes, Italy and Shanghai and guested with The Royal Liverpool Philharmonic and BBC Big Band.

Music Charge: 60.-TL, Öğrenci: 40 TL